• Beseda

• Beseda s Ivanou Šebestovou, režisérkou animovaných filmov

Dňa 7. apríla sa žiaci prvého a druhého ročníka gymnázia zúčastnili besedy s režisérkou animovaných filmov a ilustrátorkou Ivanou Šebestovou. Popradčanka Ivana Šebestová vyštudovala animovanú tvorbu v Bratislave na filmovej a televíznej fakulte VŠMU, kde neskôr pôsobila ako odborná asistentka. Odmalička navštevovala výtvarný odbor na ZUŠ. Je vidno, že umelecké vlohy má v sebe a práve to ju viedlo, aby sa filmovej tvorbe venovala aj ďalej.

Ako animátorka spolupracovala na projektoch Pik a Nik, Kamene a na známom seriáli pre deti Mimi a Líza. Ilustrovala knihy Mimi a Líza a Gulliverove cesty. Je autorkouanimovaných filmov Štyri, Sneh a Žltá, za ktoré dvakrát získala národnú filmovú cenu Slnko v sieti. Filmy reprezentovali slovenskú animovanú tvorbu v zahraničí účasťou a aj medzinárodnými oceneniami na mnohých filmových festivaloch.

Na besede sme sa dozvedeli, koľko úsilia v sebe skrýva výroba animovaného filmu. Pri animovaní režisérka využíva počítač a kreslenie na papier,najmä kombináciu oboch. Spolu sme si pozreli ukážku z filmu Sneh a film Žltá. Vo filme Sneh zobrazila autorka muža, ktorý cestuje po ďalekých krajinách a ženu, ktorá čaká na svoju lásku. Tento film je veľmi poetický. Nachádza sa tu aj báseň Ivana Štrpku, ktorá je pointou celého filmu.

Film Žltá je krátky šesťminútový film o slobode. Hlavná hrdinka je Viola, operná speváčka, zviazaná predstavou o tom, ako má žiť. Je uzavretá pred svetom, aby sa mohla naplno venovať svojej profesii.

Sme veľmi radi, že režisérka Ivana Šebestová si na nás našla čas a aj v tejto náročnej dobe sa nám venovala. Sme vďační za všetko nové, čo sme sa dozvedeli o vzniku animovaného filmu.

Lenka Mlynská, I.AG

Názory a dojmy študentov

„Včerajšia beseda s pani režisérkou Ivanou Šebestovou bola veľmi zaujímavá. Páči sa mi jej štýl animovaných filmov.Jej úžasné príbehy sú plné myšlienok, fantázie a skutočnosti.“

„Film Žltá je veľmi jedinečný po myšlienkovej aj obsahovej stránke. Nemali by sme sa báť spoznávať nové farby v našich životoch. Ukrývajú v sebe množstvo záhad, prekvapení a zážitkov. Nebojme sa opustiť naše komfortné fialové svety a dovoľme vpustiť do nášho života paletu plnú farieb.“ A. Grivalská, II.AG

„Nech už je to akokoľvek, vašu ,žltú´ musíte objaviť vy...Či už je to Boh, človek alebo aj vy sami, na tom nezáleží. Totižto nie cieľ je dôležitý, ale cesta tam.“

„Som rada, že sa aj u nás nájdu takí šikovní ľudia, ktorí vedia vytvoriť niečo na pohladenie oka, duše i mysle.“ G. Sendy Hrinová, II.AG

„Filmy sa mi páčili a vyvolávali vo mne niekedy až neopísateľný pocit. Film nemal konkrétny dej, a tak sa divák mohol nechať pohltiť vlastnými myšlienkami a uvažovať o tom, čo tým vlastne autor chcel povedať.“ M. Mucha, I.AG