- Školenie učiteľov 2022
- Plány a správy školského koordinátora Zelenej školy 2022 - 2024
- Kolégium Zelenej školy 2022 - 2024
- Audit Zelenej školy 2022
- Školská cvičná firma
- Eko Mikuláš
- Voda v kocke
- Solenie chodníkov v zime
- Prírodné indikátory
- Prírodný filter na čistenie vody
- Valčeky na okná
- Motivačné nápisy
- Fólie na okná
- Obrázky z kvietkov
- Spínače elektriny
- Deň bez elektroniky
- Jesenné dekorácie a vence
- Argumentačná hra 1
- Rovesnícke vzdelávanie: Alternatívne zdroje energie
- Beseda: Solárna energia
- Exkurzia v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach
- Naša šarkaniáda v ŠKD
- Eko Mikuláš a Advent 2023
- Argumentačná hra 2
- Čistenie PC
- Meranie úniku tepla termokamerou
- Laudato si´ u nás
- Rovesnícke vzdelávanie
- Info leták
- Vyhodnotenie aktivít druhého certifikačného obdobia
- Vyhodnotenie spotreby energií v grafoch
- Obhájili sme titul Zelená škola
Exkurzia v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach
V utorok 24. 10. 2023 sme s našou triedou 7. A, gymnazistami, pánom učiteľom Halavinom a Kapustom navštívili Slovenské technické múzeum v Košiciach.
Po príchode do múzea sme si zakúpili vstupenky a začali prehliadku. Na úvod nám pracovníci múzea vysvetlili, ako sa v staršej dobe kamennej dolovali vzácne kovy. Bol tam aj model malej dreveničky, v ktorej bola miniatúra drevených nástrojov používaných na opracovávanie vzácnych kovov. Po stenách viseli informačné tabule spolu so starými nástrojmi z kovu, medi a bronzu.
Potom sme sa presunuli cez veľké dvere z medi, ktoré zdobili kvety rôznych druhov spolu s tancujúcimi devami, do miestnosti, kde boli dve obrovské dúchadlá. Po ich prehliadke sme vošli do miestnosti s modelom areálu U. S. Steel Košice, kde sa vyrába železo. V strede modelu sa nachádzal komín. Okolo boli rôzne posplietané rúry, menšie komíny a malé vozíky. Obďaleč sa nachádzala tabuľa, okolo ktorej sme si posadali a sprievodkyňa nám začala vysvetľovať ako prebieha proces od dovozu materiálu potrebného na výrobu železa až po vznik kovových dosiek.
V miestnosti určenej na prednášky nám vyrozprávali históriu budovy múzea, kto v nej býval a na čo slúžila. Po tomto vysvetlení sme sa rozdelili na dve skupiny. Nás, siedmakov, aj s pánom učiteľom Halavinom zobrali na exkurziu napodobeniny bane. Ešte predtým sme si pozreli miestnosť so starými železnými predmetmi. Nachádzali sa tu plechy na pečenie, malé sošky, vývesné štíty, medaile a peniaze. Potom sme vyšli z budovy a prišli k pôvodným pivničným priestorom, ktoré boli prerobené na bane. V prvej chodbe boli vozíky na koľajniciach. Na strope bola drevená výstuž. Vedľa bol prechod do ďalšej bane s betónovou výstužou. Boli tam modernejšie prístroje na dolovanie. Potom sme prešli do ďalšej bane bez výstuže, ale s pevnými kamennými klenbami. Boli tam rôzne staré vrtáky. Obďaleč bola miestnosť s posuvnými reťazami, ktoré nám zapli. Robili strašný hluk. Vedľa bola malá klietka a v nej malá bábika preoblečená za permoníka s dlhou bradou. Pokračovali sme cez všetky bane, okolo vystavených prístrojov a vrtákov späť k východu.
Vrátili sme sa ku šatni a pozreli sme si ešte exponáty na chodbe ako napríklad veľký premietač. Počkali sme ešte na gymnazistov a odišli sme s dobrým pocitom, aj keď sme neboli na sľúbenej prehliadke o elektrických spotrebičoch. Bola som rada, že som sa mohla zúčastniť exkurzie v Slovenskom technickom múzeu a dozvedieť sa veľa zaujímavostí o železe a jeho výrobe.
Laura Dragošeková, 7. A