• Aktualizácia údajov

  Dáta z programu aScAgenda boli aktualizované
 • Späť do školy

  Späť do školy

  Po teplom a voňavom lete opäť prišiel ten deň, keď sa brány škôl otvorili, aby privítali svojich žiakov. Tento rok to bol 3. september a žiaci i študenti našej školy sa stretli v Kostole sv. Cyrila a Metoda spolu so svojimi učiteľmi , pani riaditeľkou, pánom farárom Mgr. J. Benkom a novým školským pánom kaplánom Mgr. M. Wolanszkým. Prežili sme spoločne peknú sv. omšu, kde sme prosili Ducha Svätého o jeho dary a pomoc pre všetkých do nového školského roka.

  Potom prišla chvíľa, na ktorú sa žiaci asi najviac tešili. Pani riaditeľka všetkých pozdravila a porozprávala o novinkách na našej škole. Asi najdôležitejšou správou bolo, že sa naša škola od 1. septembra 2018 volá Spojená škola sv. Jána Pavla II. Privítali sme nového školského pána kaplána Mareka W. Najviac sa do školy tešili malí prváci v sprievode svojich rodičov. Pani riaditeľka ich slávnostne privítala a predstavila. Podobne sme privítali aj prvákov nášho gymnázia. Všetci dostali aj malý darček, aby sme ich povzbudili do práce v novom prostredí.

  Potom sme sa všetci rozišli, aby sme na druhý deň v utorok naplno začali náš nový školský rok s požehnaním nášho drahého Nebeského Otca, s láskou Pána Ježiša a s posilou a pomocou Ducha Svätého.

   

   

 • Aktualizácia údajov

  Dáta z programu aScRozvrhy boli aktualizované
 • Ujo Váňa (a tí druhí)

  Ujo Váňa (a tí druhí)

  Ujo Váňa, Višňový sad, Tri sestry...

  Známe divadelné hry svetového a slávneho ruského dramatika Antona Pavloviča Čechova.

  V piatok 15. júna mohli naši študenti zažiť atmosféru Mestského divadla v Levoči, ktoré ponúklo svoje divadelné dosky hercom zo Spišskej Novej Vsi.

  Ujo Váňa je hra, v ktorej každá postava má svoj príbeh, kde dráma je nakoniec komédiou. Zároveň vedie svojho diváka k zamysleniu sa nad mužsko-ženskými vzťahmi, demaskovaniu snov a k prebudeniu sa z nich...

  „Dielo zachytávalo spoločnosť, reálne životné situácie, kde každý túži po láske a slobode, no napriek tomu končí hlavná postava Ujo Váňa ako nešťastný a opustený človek so zármutkom, že prežil svoj život zbytočne, bez štipky radosti a lásky.“ (D. Bendík)

  „V hre som si všimla, ako niekedy muži vnímajú zovňajšok ženy. Ako sú prehliadané dobré dievčatá, ktoré možno nie sú tie najkrajšie.“ (D. Gánovská)

  „Neobyčajný príbeh o nenaplnenej láske, o tých, ktorí v spoločnosti znamenajú menej aj viac, o tých, ktorých neopúšťa nádej na lepšie časy aj v krutých ruských podmienkach.“ (M. Martonová)

  „Hra sa mi páčila. Ujo Váňa reprezentuje ľudí s pocitom vyhorenia, ľudí na okraji spoločnosti a pocitom premárneného života. Je to téma, ktorá je aj dnes ešte aktuálna a nájde sa v nej mnoho ľudí.“ (F. Lopuch)

  „Páčilo sa mi, ako vážne témy zo života boli zahrané tak, aby vyvolali smiech a pobavili nás.“ (D. Kleinová)

   

   

 • CINEAMA 2018

  CINEAMA 2018

  Mať 17 a film na veľkom plátne v kine? CINEAMA 2018

  Celoštátna postupová súťaž a prehliadka amatérskej filmovej tvorby? Pre nás iba sen. Ale sen sa 8. – 10. 6. 2018 v Nitre stal skutočnosťou. Nikdy na to nezabudneme. Vidieť na Cinemax Zubačku – dielo, ktoré sme vytvorili a pracovali na ňom dlho a usilovne. Áno, je pravda, boli sme nakoniec sklamaní ako to celé vyšlo. Veľmi nás mrzelo, že ľudia v sále nemohli vidieť našu prácu v plnej kráse, pretože sa niečo pokazilo a celé video vyšlo veľmi zle... No ako povedala naša pani učiteľka: ,,To vôbec nevadí, ja som na vás hrdá a som veľmi spokojná.'' Výsledok už nezmeníme, ale vieme, že zmeníme naše chyby.

  Na rozborovom seminári, kde porota vyhodnotila každé súťažné video, sme sa dozvedeli veľa o tom, čo sme robili zle, v čom by sme sa mali zlepšiť a ako lepšie pracovať s kamerou. Všetky tieto poznatky určite využijeme v našej ďalšej tvorbe.

  Na filmovom workshope “Dvakrát meraj a raz strihaj“ sme sa pod vedením lektorov naučili veľa o práci s kamerou, tvorbe scenárov či strihu videí. Výsledkom je kratučké video Rýchla radosť.

  Táto súťaž nám priniesla veľa poznatkov, skúseností, zážitkov a samotného dobrodružstva. Už sa tešíme na budúci ročník Cineama 2019. Ďakujeme, že ste nám dôverovali.

                                                           Benjamín Minárik, František Brotka, Frederika Kaniariková, Eva Gabonayová

  Cineama 2018 (foto: Eva Gabonayová)

  S predsedom poroty doc. Mgr. Antonom Szomolányim, ArtD. (foto: Július Alcnauer)

  Rady predsedu pozorne počúvame (foto: Július Alcnauer)

  Kamera pripravená (foto: Peter Rybín)

  Posledné úpravy (foto: Peter Rybín)

   

 • Katholikentag

  Katholikentag

  Gymnazisti hľadali v Münsteri pravý pokoj

  Takmer päťdesiat žiakov Cirkevného gymnázia Pavla Ušáka Olivu v Poprade a Cirkevného gymnázia sv. Andreja v Ružomberku zavítalo v dňoch 8. 5. – 14. 5. 2018 do nemeckého Münsteru. Výzva: Suche Frieden! (Hľadaj pokoj!) (porov. Ž 34,15) sa stala mottom 101. ročníka stretnutia nemeckých katolíkov s názvom Katholikentag, ktorého sa gymnazisti zúčastnili pod vedením školského kaplána Petra Nákačku a dvoch učiteliek z Gymnázia sv. Andreja. Mesto Münster nebolo iba náhodne hostiteľom tohto celonárodného podujatia. V minulosti totiž už prispelo k nájdeniu svetového mieru a pokoja. Práve v tomto malebnom historickom mestečku bol v roku 1648 podpísaný Vestfálsky mier, ktorý ukončil Tridsaťročnú vojnu. Organizátori podujatia Katholikentag sa snažili podčiarknuť potrebu úsilia o pokoj aj prostredníctvom obrovského množstva paralelne prebiehajúcich podujatí, z ktorých si účastníci mohli podľa ľubovôle vyberať. Naša delegácia sa zúčastnila programu osobitne pripraveného pre mladých. Tvorili ho duchovné impulzy, gospelové koncerty, súťaže či záverečná disco párty. Nechýbala každodenná spoločná sv. omša ani prehliadka mesta, návšteva múzeí, botanickej záhrady či mesta Dotmund, ktorého pýchou je futbalový klub Borusia Dortmund. Podujatie vyvrcholilo svätou omšou pred Münsterským zámkom, ktorú celebroval kardinál Reinhard Marx. Poďakovanie patrí organizácii Renovabis, ktorá podujatie v značnej miere finančne zastrešila, ale aj partnerskej škole - Gymnáziu sv. Andreja v Ružomberku, ktorá k projektu prizvala naše gymnázium. Vydarená akcia pomohla všetkým zúčastneným spoznať nových ľudí, prežiť radosť z viery, zveľadiť si svoje jazykové znalosti a naplnila aj očakávaný cieľ. Povzbudila žiakov k úsiliu hľadať a budovať pokoj v prostredí, v ktorom žijú.

   

   

 • Gesto pre mesto

  Gesto pre mesto

  Projekt našej školy bol vybratý do hlasovania pre verejnosť – Gesto pre mesto – Raiffeizen bank. V prípade, že za náš projekt zahlasuje najviac ľudí, získame naň 1000 €.  Prosíme Vás, nájdite si chvíľku čas, hlasujte za náš projekt a pošlite to prosím aj svojim známym. Prípadne to zdieľajte na sociálnych sieťachIde o projekt

  Hobití domček pre deti so zelenou strechou

          Deti našej školy milujú učiť sa vonku na čerstvom vzduchu. So svojimi rodičmi a učiteľmi spoločne budujeme permakultúrnu záhradu – jedlý les a vonkajšiu ekotriedu. V rámci skrášľovania pozemku školy by sme chceli pre deti vybudovať pravý hobití domček so zelenou strechou a okrúhlymi dverami, kde by sa deti mohli hrať, oddychovať, ale aj učiť sa o prírode, plniť rôzne zaujímavé úlohy a hlavne tešiť sa zo života. 

  hlasujte na

   www.gestopremesto.sk/hlasovanie/poprad

  ĎAKUJEME!

   

   

 • Exkurzia v Kežmarku

  Exkurzia v Kežmarku

  Literárno-dejepisná exkurzia v Kežmarku

  V krásny slnečný deň 4. mája 2018 sme objavovali krásy našej literatúry a histórie na poznávacom výlete v Kežmarku.  Na vlastnej koži sme mohli okúsiť, aký bol život na hrade, začítať sa do významných diel slovenskej literatúry či poprechádzať sa po škole, kde študovali najväčší slovenskí dejatelia.

  Putovanie za históriou Slovenska sme začali príchodom vlaku do Kežmarskej stanice, odkiaľ sme sa presunuli do Evanjelického lýcea, kde na nás už čakala informáciami nabitá sprievodkyňa. Tá nám priblížila aktuálnu činnosť lyceálnej knižnice, históriu lýcea a predstavila významné osobnosti dejín Slovenska, ktoré navštevovali túto školu. 

  Po skončení sme sa presunuli do Dreveného artikulárneho kostola svätej Trojice, ktorý patrí medzi najstaršie pamiatky Kežmarku. Prehliadli sme si architektúru tohto barokového kostola, vypočuli niekoľko zaujímavostí a dozvedeli sa, že tento chrám slávi 10. výročie zapísania do UNESCO.

  Ďalšou zástavkou našej púte bol Nový evanjelický kostol, kde sme si prehliadli hrobku Imricha Tökölyho, ktorý sa zaslúžil o čiastočnú náboženskú slobodu pre nekatolíkov vo vtedajšom Uhorsku.  

  Poslednou atrakciou našej exkurzie bol Kežmarský hrad, ktorý je jediným zachovaným hradom na Spiši. Tu sme objavili hneď niekoľko zaujímavostí: historické expozície vývoja Kežmarku, strelecký spolok či zakladateľa röntgenológie v Uhorsku – MUDr. Vojtecha Alexandra. Na záver prehliadky sme sa pozreli na mesto Kežmarok a okolie z vyhliadkovej veže, čo bolo krásnou bodkou za naším programom nabitým dňom.

  Na záver chceme poďakovať pani zástupkyni Kleinovej a pani učiteľke Vagašovej za vytvorenie zaujímavého programu exkurzie, príjemnú atmosféru a vyjadrenie myšlienky výletu, že práve história je najlepšou učiteľkou života.

  Filip Lopuch

   

   

 • Tom Edwards u nás

  Tom Edwards u nás

  Tom Edwards predstavil svoj misijný tím a jeho činnosť

  Na našom gymnáziu uskutočnil svoju katechézu. Vychádzal v nej z evanjeliového obrazu o úzkej a širokej ceste. Hovoril o dôležitosti urobiť rozhodnutie pre Krista a motivoval mladých k uvedomeniu si zodpovednosti za prítomný okamih, pretože spôsob, ako prežívame prítomnosť, určuje to, ako bude vyzerať naša budúcnosť na tejto Zemi a napokon celá večnosť. Manželka Toma Edwardsa, ktorá sa venuje „PRO LIFE“ problematike, hovorila o dôležitosti ochrany počatého života a o úcte k životu.

  Američan Tom Edwards spolu so svojou manželkou už takmer dvadsať rokov pravidelne navštevuje Slovensko. Kedysi manažér, dnes laický evanjelizátor vyučujúci a povzbudzujúci k službe Bohu.

  https://svetkrestanstva.postoj.sk/vendor/laravel-filemanager/images/edwards-2.jpg

  Vyrastal v katolíckej rodine v USA. V mladosti však vieru zanechal a žil si po svojom. Začal pracovať v biznise s topánkami. Založil si rodinu, ale cirkev nebola súčasťou jeho života.

  Po čase jeho manželke diagnostikovali vážnu chorobu, lekári jej dávali rok života. Manželka začala hľadať zmysel života a po čase dostali pozvanie na katolícky kurz o Duchu Svätom. V posledný večer ju objal a modlil sa za jej uzdravenie. V noci sa obaja zobudili a pocítili Božiu prítomnosť. Manželku Toma Edwardsa zalialo teplo a povedala mu, že si myslí, že je vyliečená. Na ďalší deň išli k lekárovi. Po dvoch hodinách čakania výsledky vylúčili prítomnosť choroby.

  Po tejto skúsenosti mali túžbu slúžiť Bohu ešte viac. Odišiel z práce a spolu s manželkou začali pracovať pre cirkev na plný úväzok. Nebolo to ľahké rozhodnutie, chcelo to niekoľko mesiacov modlitieb a pôstu. Po čase však Tom dospel k presvedčeniu, že je to Božia vôľa. Začal študovať Bibliu a kresťanské učenie. Ich služba cirkvi začínala u nich doma, kde sa stretávali so štyrmi ženami z kostola a vysvetľovali im Sväté písmo. Zakrátko sa ich skupinka rozrástla na päťdesiat ľudí.

  „Mnohí prosia Boha, aby ich uzdravil a on to robí.

  Avšak cesta, akou to urobí a čas, kedy to urobí, je na ňom.“

  Začali prichádzať pozvania z celých Spojených štátov a neskôr aj z Európy. Zobral svoju manželku, obe deti a cestovali z farnosti do farnosti. Išli aj do Afriky. V 90. rokoch sa pridali k Renewal Ministries a vtedy sa začali aj ich cesty k nám na Slovensko. Od roku 1997 je Tom Edwards u nás pravidelne každý rok. Jeho služba sa rozšírila aj na ďalší kontinent – Áziu.

  Po viac ako štyridsiatich rokoch môžem povedať, že Boh je naozaj verný. Vychovali sme dve deti, ktoré už majú svoje rodiny. Máme deväť vnúčat a jedného pravnúčika. Keď manželka ochorela, bála sa, či sa dožije maturity svojich detí. Dnes žije a máme oveľa viac.

  Motiváciou každého nášho činu by mala byť LÁSKA. Ak ľudia nemajú lásku, nemajú nič.

   „Vo svete je veľa tmy, obklopuje každý svetadiel. Najväčšou potrebou, ktorú svet má, je, aby sme boli svetlom a neskrývali ho. Nechajte svietiť svetlo v sebe, buďte svedkami Ježiša a deľte sa s ostatnými o jeho lásku.“

  Reakcie študentov:

  „Páčilo sa mi, ako Tom hovoril o večnosti, o rozhodnutí sa pre Ježiša, pre večnosť, že vždy máme na výber, je to naša slobodná vôľa. Páčilo sa mi, ako použil príklad dvoch ciest zo Svätého písma. Myslím si, že sa máme viac modliť za svoj život a tiež ľudský život ako taký – od počatia. Každý má právo na život, a preto by sme mali chrániť každý život...“   (NB)

  „Prednáška o potratoch bola veľmi zaujímavá a veľmi pravdivá. Určite viedla k zamysleniu a myslím si, že každá žena by to mala počuť, aby potom neskôr nemusela svoje rozhodnutie ľutovať... My mladí ľudia máme pred sebou v živote mnoho rozhodnutí a Boh nám pri všetkom pomáha aj skrze ľudí, ktorých vo svojich životoch stretávame...“    (NS)

   

 • Poznávací zájazd

  Poznávací zájazd

  Začiatkom uplynulého týždňa mali naši študenti  možnosť naživo spoznať svet cudzích jazykov a iných kultúr, zažiť nezabudnuteľné okamihy a nadobudnúť nové skúsenosti a zručnosti v anglickej i francúzskej  konverzácii.

  Pre účastníkov zájazdu bol pripravený bohatý program. Miesta, ktoré študenti navštívili, sa týkali histórie, kultúry, umenia a vzdelávania. Z tých najznámejších si prezreli katedrálu Notre Dame, Louvre, Versailles, Víťazný oblúk, „Sochu slobody“ a Eiffelovu vežu v Paríži. V Londýne - Westminster Abbey, Tower Bridge, Greenwich, Hyde Park (Speakers Corner), Trafalgar Square, Buckingham Palace, The National Gallery, The Globe Theatre, Science Museum, Natural Science Museum, The London Eye, The London Tower i Madame Tussauds, kde sa nielen odfotili s voskovými figurínami známych osobností, ale zažili vďaka „taxíkom“ a 4D predstaveniam pravú atmosféru Londýna. Dostali sa aj na miesta, kde si vychutnali umeleckú a nákupnú atmosféru (Piccadilly Circus, Oxford Street), cestovali autobusom, metrom, loďou, trajektom i vlakom - podmorským tunelom...

   

  Precvičenie a zdokonalenie si francúzskeho a anglického jazyka

  Študenti pocítili na vlastnej koži hektické tempo života veľkomiest. Nadobudli nové skúsenosti v cestovaní metrom a v rýchlom presúvaní sa z miesta na miesto. Návšteva a spoznávanie európskych veľkomiest, bývanie v anglických rodinách,  bola  pre nich motiváciou zdokonaľovať sa v konverzácii. Každodenný kontakt s cudzím jazykom bol vynikajúcou skúsenosťou na precvičenie si komunikačných zručností a získanie sebadôvery.

   

 • SHARKS prezentovali

  SHARKS prezentovali

  V Košiciach sa 12. 4. 2018 na krajskom kole Prezentiády na Gymnáziu sv. Tomáša Akvinského zišlo až 26 tímov. 13 zo základných škôl a 13 zo stredných, aby ukázali, aké dobré verbálne, neverbálne, technické, netechnické, niekedy aj herecké schopnosti majú a aby presvedčili porotu, že práve oni stoja za výhru. Po minuloročnom 1. mieste získal tohto roku tím Extreme unlimited – Eliška Mašlonková, Filip Kubáni, Benjamín Vyhnal krásne tesné 2. miesto. Citujem Kristínu Kozelekovú, členku poroty: „Na "scéne" boli minuloroční víťazi Exteme Ulimited a my sme si mysleli, že svoj titul aj obhája. Ale dve dievčatká v krojoch zo Želiezka nás natoľko vtiahli do svojej folklórnej vášne a sna stať sa učiteľkou tanca, že ani porota neváhala a zvolila ich za víťazov.“ Nevadí, náš tím prišiel s témou Technológie nás spájajú, podal úžasný výkon a 2. miesto je veľkým úspechom. Blahoželáme! Minuloročné víťazstvo inšpirovalo aj ďalších žiakov, a preto tohto roku reprezentovali našu školu štyri tímy zo ZŠ a jeden tím z gymnázia. Tím E. N. A. v zložení Esterka Biesová, Natálka Celerová a Anička Banasiewiczová súťažili s témou Práca snov – Klinika umenia a získali tesné 4. miesto. Tím Tobogan go v zložení Lukáš Smetana, Lukáš Sabo (+ Marián Stupák) získali so svojou prácou snov Testovač tobganov 8. miesto. Ôsmaci – NCS Summermusic - Martin Šidlovský a Vladko Mornár s témou Technológie nás zbližujú získali 12. miesto. V kategórii SŠ naši gymnazisti v tíme Sharks v zložení Zdenko Ďurana, Ľubka Ondrušová a Martin Misál súťažili prvýkrát a s témou Droga dnešnej doby – Nemám čas, po veľmi peknom výkone získali 6. miesto. Všetkým súťažiacim blahoželáme!

  Prezentiáda je súťaž v prezentačných schopnostiach pre dvoj až trojčlenné tímy žiakov ZŠ aj SŠ z Českej republiky aj Slovenska. Podporuje a rozvíja u mladých ľudí súťaživosť, kreativitu a komunikačné schopnosti. Najlepšie tímy z 18-tich krajov Česka a Slovenska sa stretnú na dvojdňovom finále v Brne. Tohto roku sme sa do Brna nedostali, ale o rok súťaž pokračuje znova a my sa nevzdávame :)

   

   

 • 3. miesto v SOČ

  3. miesto v SOČ

  Dňa 6.4.2018 sa v Prešove v Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej uskutočnila krajská prehliadka jubilejného 40. ročníka SOČ. Stredoškolská odborná činnosť prispieva k rozvíjaniu talentu nadaných žiakov, vedie ich k cieľavedomej práci a každoročne prezentuje ich odborné vedomosti i tvorivé myslenie. Naše gymnázium v odbore biológia reprezentovali Juliana Neupauerová a Barbora Maškulková z III. A prácou Baktérie v ústnej dutine a získali pekné 3. miesto. 

  Obom súťažiacim blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu našej školy!

                                                                                                          PaedDr. A. Kleinová

   

   

 • Úspech na CINEAMA

  Úspech na CINEAMA

  Získali sme 1. miesto a postup na celoslovenské kolo CINEAMA 2018

   

  Krajská súťaž amatérskej filmovej tvorby CINEAMA 2018 sa konala 6. 4. 2018 vo Svidníku. Naši študenti 2. ročníka František Brotka a Benjamín Minárik súťažili v kategórii dokument do 21. rokov so snímkou „Zubačka“. Na regionálnom kole v Prešove získali 2. miesto. Rady odbornej poroty z Prešova si zobrali k srdcu, vďaka Frederike Kaniarikovej nahrali nový komentár, urobili jemné úpravy a stálo to za to. Ich umeleckú, obsahovú a vypovedaciu hodnotu posudzovala odborná porota. Predsedal jej Július Alcnauer z Prešovskej univerzity, členkami boli dramaturgička Alžbeta Verešpejová a Ladislav Kiss. Po projekcii súťažných filmov bolo vyhodnotenie súťaže a odovzdávanie cien. Naši študenti, ktorí odviedli kus obdivuhodnej práce,  získali  1. miesto a postup na celoslovenské kolo súťaže do Nitry, ktoré sa bude konať 8. – 10. 6. 2018.  Blahoželáme im a veríme, že sa im bude aj naďalej dariť :)

  Ing. Eva Gabonayová

   

  Autori fotografií: Alcnauer Július, Sedlačko

 • Beseda so spisovateľmi

  V rámci Tatranskej literárnej jari sme boli účastníkmi besedy so štvoricou súčasných spisovateľov.

  Margita Ivaníčková, Ingrid Lukáčová, Peter Mišák a Igor Válek sú autormi mnohých kníh pre deti, ale aj dospelých. Títo literáti patriaci do Spolku slovenských spisovateľov nám predstavili svoju tvorbu, prečítali úryvky zo svojich diel a snažili sa motivovať študentov , ale aj ich pedagógov k tvorivému písaniu .Popri rozprávaní o literatúre vyzdvihli majstri slova aj krásu a potrebu čítania a interpretácie literárnych diel. Beseda bola veľmi obohacujúca a zaujímavá.

  PaedDr. Zuzana Birčáková

 • Najlepší prekladatelia

  Najlepší prekladatelia

  Deň 20. marec 2018 bol súťažným dňom mladých prekladateľov na našej škole. Naši študenti si mali možnosť vyskúšať svoje vedomosti a cit pre vnímanie kontextu príbehu v cudzom jazyku a posnažiť sa o čo možno najvýstižnejší preklad z angličtiny a nemčiny do rodného jazyka. Tešíme sa všetkým zúčastneným „preklaĎateľom” a aj keď možno zistili, že táto práca nie je jednoduchá,  povzbudzujeme ich k snahe a odhodlaní do ďalšej práce s cudzími jazykmi. Veď koľko rečí vieš, s toľkými sa vo svete nestratíš...

  Výsledková listina Súťaže o najlepší preklad:

        ANJ:

  1. Valentína Pajerchínová (3.AG)
  2. Matej Koval  (2.AG)
  3. Denisa Augustinová (2.AG)

        NEJ:

  1. Denisa Gánovská (3.AG)

  Víťazom blahoželáme :)

   

 • Veľkí čítali malým

  Veľkí čítali malým

  Tretí marcový týždeň sa niesol v duchu čítania. Žiaci nášho gymnázia totiž každý deň navštívili svojich mladších spolužiakov a čítali im. „Malkáči“ tak mali možnosť zoznámiť sa s novými knihami, vypočuť si mnohé dobrodružstvá, spoznať svojich kamarátov „velkáčov“ a stráviť zaujímavý čas s knihou. Týždeň hlasného čítania  bol pre všetkých veľmi zaujímavý a podnetný. O tom svedčia aj vyjadrenia čítajúcich a počúvajúcich.

   

  „Tento nápad - čítať príbehy pre deti, je ozaj super. Decká boli zlaté. Pre mňa osobne je to úžasná skúsenosť, keďže by som sa chcela v budúcnosti venovať deťom. Myslím si však, že aj pre deti to bolo obohatením a spestrením ich všedného dňa. Mohlo by sa to robiť každý rok. My starší dokážeme ovplyvniť mladších aj vo vzťahu ku knihe. Som vďačná, že som bola súčasťou tejto skvelej akcie.“ Simona Banášová, 4. AG                                                  

  „Podľa mňa to bol skvelý nápad. Mohli sme spoznať nové zaujímavé knihy. Bolo to fajn.“  Timotej Ilavský, 6. A                                                                                                                                                               

  „Páčilo sa mi, že k nám do triedy prišli starší žiaci a čítali nám. Myslím, že nás všetkých to inšpirovalo k čítaniu nových kníh. Ester Vyhnalová, 6. A                                                                                                                                      

  „Bol to zaujímavý týždeň. Páčilo sa mi hlavne to, že sme počuli zábavné aj poučné príbehy a že tie knihy, ktoré nám starší žiaci predstavili, neboli nudné.“ Mária Klingová, 6. A

 • Pozorovali sme hviezdy

  Pozorovali sme hviezdy

  Druháci pozorovali hviezdy

  Slovenské technické múzeum v Košiciach je výbornou voľbou pre ľudí, ktorí sa zaujímajú o vedu, techniku a astronómiu. My, žiaci 2.A triedy, sme sa rozhodli, že náš deň voľna počas maturít využijeme návštevou Planetária, ktoré sa nachádza v tomto múzeu. Mali sme možnosť vidieť rôzne hviezdy, súhvezdia podľa našich znamení a dozvedeli sme sa množstvo zaujímavých vecí.

  Lívia Dudová, 2.AG

 • Duchovná obnova

  Duchovná obnova

  Tatry z druhej strany a inak

  Aj takto by sme mohli nazvať 23. február 2018, deň duchovnej obnovy zamestnancov cirkevnej školy, pre ktorý sme si vybrali turistické mestečko našich severných susedov pod Tatrami - Zakopané. Je symbolické, že sme tento deň mohli prežiť práve v Pôstnom období a duchovne sa naladiť na zmysel sviatkov blížiacej sa Veľkej noci. Hoci nám počasie veľmi neprialo, bolo zamračené a hmlisto, neubralo nám to na dobrej nálade.

  Po príchode do Zakopaného sme navštívili Sanktuárium Matky Božej Fatimskej. Je to nádherný kostol v zručnom prevedení remeselníkov-stolárov a kovotepcov. Poliaci vystavali tento svätostánok z vďaky za záchranu života pápeža Jána Pavla II. po atentáte v roku 1981. Tu sme sa duchovne naladili na vnímanie prednášky, ktorú si pre nás pripravil náš školský kaplán Peter Nákačka. Veď ako sa hovorí v Písme: „Nielen z chleba žije človek, ale z každého slova, ktoré vychádza z Božích úst.“ (Mt 4, 4)

  Témou nášho zamyslenia bolo odpustenie a zmierenie sa s blížnym ako podstata prijímania Božej lásky. Odpustenie ako dar, uvoľnenie sa zo zajatia negatívnych emócií a lepšie pochopenie vyššej formy dávania v medziľudských vzťahoch v kresťanskom duchu. Po následnej svätej omši sme si pozreli vyrezávaný oltár Jána Pavla II. v priľahlom parku. Znovu sa ukázalo, že naši poľskí susedia si vedia uctiť nielen náboženstvo a históriu, ale dokážu to dokonale podčiarknuť umeleckým stvárnením svojich diel a stavieb.

  Po spoločnom obede a prechádzke po Krupowkách v pešej zóne mesta sme sa lúčili so Zakopaným s vďakou a spomienkou na pekne strávený deň. Ďakujeme týmto aj pani riaditeľke Kataríne Krajňákovej za umožnenie tejto duchovnej obnovy, tiež pánovi kaplánovi za jeho myšlienky a slová, ktorými nás sprevádzal, ako aj pánovi Banasiewiczovi, ktorý bol pomocným organizátorom výletu.

                                                                                                                                                   Anna Michalová

 • Lyžiarsky kurz I.A

  Lyžiarsky kurz I.A

  Študenti gymnázia si zdokonalili svoje lyžiarske schopnosti

  Dňa 12. februára sme sa plní očakávania vybrali spoločne s pánom učiteľom Stromkom a pani učiteľkami Michalovou a Babičovou spoznávať krásy lyžovania. Hneď v prvý deň sme sa rozdelili do skupín podľa lyžiarskych schopností. Večer sme mali diskotéku, na ktorej sme sa spolu s učiteľmi dobre zabavili. Ďalší deň začal fantastickými raňajkami, ktoré nám pripravili v penzióne Vikartovský mlyn, kde sme boli celý týždeň ubytovaní. Po dobrom jedle sme všetci odišli veselo na svah. Ani sme sa nenazdali a prišla Popolcová streda. Samozrejme, mali sme svätú omšu, ktorú nám prišiel odslúžiť náš školský kaplán Peter Nákačka. Vo štvrtok sme si zmerali svoje sily v obrovskom slalome a tí najrýchlejší boli aj odmenení. Boli sme prekvapení, ako to všetkým na svahu už super ide; aj tým, ktorí s lyžovaním v pondelok ešte len začínali. Za odmenu sme si spoločne s učiteľmi zahrali bowling. Večer sme už pociťovali, že tieto nezabudnuteľné chvíle sa pomaly končia. V piatok sme si spoločne zalyžovali už poslednýkrát. Počas tohto týždňa sme utužili svoje vzťahy. Zistili sme, že ako kolektív spolu dobre vychádzame a že vieme držať spolu. Aj počasie nám vyšlo na jednotku. Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na príprave nášho lyžiarskeho kurzu.

                                                                                                                                                   Sára Bretzová

 • Štvrtáci v divadle

  Štvrtáci v divadle

   

  V rámci prípravy na maturitné skúšky sa naši štvrtáci zúčastnili divadelného predstavenia Smrť sa volá Engelchen v Mestskom divadle v Žiline.

  Príbeh Ladislava Mňačka sa odohráva počas druhej svetovej vojny. Komando SS vypáli moravskú obec Ploština. Kto je za tento krutý čin zodpovedný?

  Túto a mnoho iných otázok si kladie rozprávač príbehu, mladý partizán Voloďa, ktorý sa v spomienkach vracia k tragickej udalosti.

  Napriek náročnej a ťaživej tematike tohto diela sme si predstavenie vychutnali. Moderné spracovanie a výborné výkony hercov ešte umocnili náš umelecký zážitok.

  Verím, že maturitná skúška bude pre mnohých z Vás, milí štvrtáci, (hlavne pre tých, ktorí budú mať to šťastie a vytiahnu tú „správnu“ otázku) hračkou.

strana:

Kontakt

 • Gymnázium sv. Jána Pavla II.
  Dlhé hony 3522/2
  058 01 Poprad
 • 052/7721389

Ďakujeme našim sponzorom