• Kam na Strednú?

• Odborná škola? Gymnázium? To je dilema, ktorú rieši takmer každý deviatak. Aby sme im v tomto rozhodovaní pomohli, zúčastnili sme sa Burzy informácií a stredných škôl v areáli Strednej odbornej školy služieb (Poprad - Veľká). Naša škola využila túto príležitosť naplno – deviatakom sme predstavili nielen náš tím, ale aj zaujímavé projekty a podujatia, ktorých sa môžu stať súčasťou.

Zvedavých študentov najviac zaujali praktické ukážky: mohli si vyskúšať základy 3D tlače a robotiky alebo sa ponoriť do fascinujúceho sveta pod mikroskopom, kde objavili to, čo je bežným okom neviditeľné.

Viacerí deviataci sa na našom gymnáziu doslova našli a už teraz sa tešíme, že ich budeme môcť privítať medzi nami na Gymnáziu sv. Jána Pavla II.

Sme pripravení ich sprevádzať na ceste za poznaním a úspechmi!

• Americké misionárky u nás

• Dňa 9. 10. 2024 k nám na gymnázium zavítali 4 mladé misionárky z OZ VIAC. Dozvedeli sme sa o ich živote v Amerike a o štúdiu v Rakúsku. Taktiež nám porozprávali, ako spoznali Boha a aká je ich cesta s Ním. Ďalej sme diskutovali o rôznych témach a zároveň sme si precvičili angličtinu. Misionárkam ďakujeme za krásne slová plné radosti zo života a lásky k Bohu.

• Inštitút pre podporu a rozvoj mládeže

• Aj v tomto školskom roku sa na našich vyučovacích hodinách budeme stretávať s mladými dobrovoľníkmi z OZ V.I.A.C., ktorí prichádzajú na Slovensko vyučovať rôzne predmety vo svetových jazykoch. Okrem zábavných edukatívnych aktivít v anglickom jazyku sa tešíme aj na francúzštinu či taliančinu. V nasledujúcich mesiacoch nás čakajú ďalšie podnetné stretnutia s európskymi lektormi a „native speakermi".

• ŠTRBA RACE

• Dňa 02. 10. 2024 sa výber žiakov našej školy zúčastnil na Majstrovstvách Slovenska družstiev v prekážkovom behu stredných škôl ŠTRBA RACE.

Na trati dlhej 2000 m v členitom teréne sa súťažiaci museli popasovať s pätnástimi prekážkami rôzneho druhu (napr. hod oštepom na cieľ, nosenie pneumatík a mechov s pieskom, beh hore skokanským mostíkom, podliezať prekážky pod ''hasičskou sprchou", prebeh cez lávku atď.)

Naši žiaci v náročnom teréne a za zlého daždivého počasia podali krásny výkon. Srdečne im gratulujeme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.

• Kam na vysokú 2024

• Kam po gymnáziu? Kam na vysokú školu?Tieto otázky si kladú stredoškoláci, aj naši gymnazisti. Tretiaci a štvrtáci sa v utorok 1. 10. 2024 zúčastnili v Árene Poprad výstavy Kam na výsokú.Čas strávený na výstave hodnotia gymnazisti ako veľmi prínosný. Zastúpenie prezentujúcich VŠ bol pestrý. Návštevníci sa mohli dozvedieť o možnostiach štúdia, ponuke študijných programov, podmienkach prijímacieho konania, študentskom živote i štipediu na štúdium na slovenských i zahraničných VŠ.

• Literárna exkurzia v Martine

• V piatok 27. septembra sa naši gymnazisti, ôsmaci a niekoľko žiakov z deviateho a siedmeho ročníka spolu s pani učiteľkami slovenčiny vybrali do Martina. Navštívili Slovenskú národnú knižnicu, Národný cintorín a Maticu slovenskú. Žiaci mali možnosť preukázať vedomosti nielen zo slovenského jazyka a literatúry, ale aj z dejepisu či geografie

• Bežali sme pre Mary’s Meals

• V areáli školy sme vo štvrtok 26. 9. organizovali charitatívny beh pre organizáciu Mary's Meals. Počas behu sme vyzbierali 470 eur od zúčastnených detí a rodičov,  pričom niektorí rodičia posielali peniaze priamo na účet organizácie. Veľká vďaka všetkým zúčastneným 🙂 P.S: odbehli sme spolu 149 km

• Naši študenti očarili Poprad ohňom!

• Naši talentovaní študenti, Júlia Cehuľová, Damián Šoltys, Filip Beličák, František Rónay a Tomáš Rákoci, pod vedením skúseného pedagóga RNDr. Ondreja Kapustu, PhD., sa v piatok 27. septembra 2024 zúčastnili prestížneho podujatia: Noc vedy. Táto významná vedecká udalosť sa konala v obchodnom centre MAX v Poprade a prilákala množstvo zvedavých návštevníkov všetkých vekových kategórií.

Naši mladí vedci si pripravili pre návštevníkov nevšedný zážitok – Chemickú ohňovú show. Prostredníctvom série fascinujúcich experimentov odhalili tajomstvá ohňa a ukázali, aká úžasná a zároveň nebezpečná môže byť chémia. Zaujímavé farebné plamene, dymiace zmesi a iné efektné premeny látok nenechali nikoho chladným.

Jedným z najväčších lákadiel boli bengálske ohne, ktoré očarili návštevníkov zmenou farby obyčajného plameňa na žltú a modrú (farby školy). Ďalším pútavým pokusom bol experiment chemickej sopky. Deti boli nadšené, keď videli, ako sa z malej oranžovej kôpky stáva aktívny vulkán.

Návštevníci nášho stánku boli nadšení, povzbudení, motivovaní a kládli množstvo zaujímavých otázok, a to nielen k experimentom, ale aj k medom, ktoré sa ochutnávali počas prestávok medzi jednotlivými vystúpeniami. Naši študenti sa s ochotou podelili o svoje vedomosti a vysvetlili, aké princípy stoja za jednotlivými pokusmi.

Účasť na Noci vedy bola pre našich študentov nezabudnuteľným zážitkom. Nielenže mohli prezentovať svoje vedomosti a zručnosti, ale získali aj nové skúsenosti a nadviazali kontakty s inými mladými vedcami. Veríme, že táto udalosť ich ešte viac inšpirovala k ďalšiemu štúdiu prírodných vied a už teraz sa tešíme na budúci ročník s novým programom.

RNDr. Ondrej Kapusta, PhD.