Počas dvoch školských rokov 2022/2023 a 2023/2024 sme sa venovali prioritnej téme Energia.
Pracovali sme pomocou Metodiky 7 krokov: zostavili sme kolégiu, urobili audit, k zvolenej téme sme spoločne zostavili Environmentálny akčný plán a s odhodlaním sme začali realizovať naplánované aktivity s cieľom znížiť spotrebu energií na škole (i doma) a tým ušetriť aj financie.
V roku 2023 sme elektrickú energiu v porovnaní s rokom 2019 ušetrili o 30,74 % a v porovnaní s rokom 2022 o 23,34 %. Podarilo sa nám to týmito aktivitami:
Od februára 2023 využívame elektrickú energiu vyrobenú zo solárnych panelov (fotovoltaických článkov). Ich podiel na výrobe elektriny bol v roku 2023 20,37 % z celkovej spotreby elektriny na škole.
Pán školník odpojil v každej učebni, v zborovniach i na chodbách jeden rad neónových trubíc.
Priebežne meníme s pomocou pána školníka a rodičov žiarovky / neónové trubice za LED svietidlá (4. A trieda, chodba: prízemie, prvé a druhé poschodie).
K šetreniu energiami – svietenie, vetranie, zatváranie dverí, voda – motivujeme žiakov aj pomocou motivačných nápisov nalepených na stenách v učebniach a sociálnych zariadeniach.
Inštalovali sme 8 spínačov elektriny.
Uskutočnili sme Deň bez elektroniky, ktorý nám ukázal niektoré naše dovtedy ešte slabšie miesta, aby sme na nich mohli popracovať.
Vyčistili sme PC.
O formách a využití energie sme diskutovali aj so žiakmi v ŠKD, konkrétne o veternej energii. Keďže prax je nadovšetko, spolu s pani vychovávateľkami vyrábali a púšťali žiaci šarkany.
Starší žiaci (druhý stupeň ZŠ a gymnázium) diskutovali o solárnej energii.
Šetrili sme aj na kúrení (plynom):
V roku 2023 sme ušetrili 8,81 % spotreby plynu v porovnaní so spotrebou v roku 2019 a 10 % v porovnaní s rokom 2022. Náš návod k tejto úspore je:
Do tried sme umiestnili teplomery a merali dennú teplotu v učebniach.
Termokamerou sme zistili úniky tepla (okná, dvere).
Ušili sme valčeky na okná, ktoré zabraňujú únikom tepla. Prednostne sme ich umiestnili do miestností, ktoré sa nachádzajú na chladnejšej (západnej) strane budovy.
Do učebne SJL sme na okná nalepili solárne chladiace fólie ako alternatívu klimatizácie. Osvedčila sa.
V šetrení s teplou vodou máme ešte rezervy. V roku 2023 sa nám podarilo ušetriť 0,60 % nákladov na ohrev teplej vody v porovnaní s rokom 2019. Avšak, ak porovnáme spotrebu energie na ohrev teplej vody v rámci rokov 2023 a 2022, musíme konštatovať, že v roku 2023 sa naša spotreba zvýšila o 3,91 %. Súvislosť vidíme vo vyššom počte žiakov školy.
Ekologicky sme postupovali pri výzdobe školy (jesenníčkovia, obrázky z kvietkov), počas sviatku Všetkých svätých a Adventu (výroba vencov z čečiny) a sviatku sv. Mikuláša (papierové vrecúška na sladkosti).
Realizovali sme sériu rovesníckych vzdelávaní vo všetkých triedach ZŠ a gymnázia na témy Alternatívne zdroje energie, Možnosti šetrenia energiou v škole i doma a Fast fashion.
Hodiny chémie boli taktiež inšpiratívne. Diskutovali a argumentovali sme na pôde gymnázia. Realizovali sme viaceré experimenty.
O šetrení energiou sme diskutovali aj na hodinách náboženstva. Sv. Otec František napísal „super návod“ ako prírodu chrániť: Encyklika Laudato si´.
Navštívili sme Slovenské technické múzeum v Košiciach.
Naše aktivity sme priebežne monitorovali a informovali o nich na nástenke, na webe a FB školy.
Naše EKO posolstvo sformulujeme pomocou Eko-kódexu.
V máji/júni 2024 očakávame hodnotiacu návštevu koordinátorov programu Zelenej školy. Budeme sa uchádzať o titul Zelená škola.
Zároveň triedime odpad a „zeleno úradujeme“.
ĎAKUJEME VŠETKÝM ZA AKÚKOĽVEK ÚČASŤ A POMOC POČAS CELÉHO DRUHÉHO CERTIFIKAČNÉHO OBDOBIA.
V Poprade 3. 4. 2024
PaedDr. Zuzana Čerkalová
školská koordinátorka programu Zelená škola